Situat într-un cadru pitoresc, la peste 1200 de metri altitudine, străjuit de pădure şi izolat de civilizaţie şi de zbuciumul lumii moderne, aşezământul monahal completează peisajul de pe platoul Muntelui Chiliilor, platou ce aparţine Culmii Runcul Stânelor, una dintre culmile principale ale Munţilor Tarcău.
         În incinta aşezării monastice se află o clădire, nouă, impresionantă, care adăposteşte stăreţia, câteva camere pentru oaspeţi şi un mic loc de închinăciune care, în trecut a servit drept trapeză

atât pelerinilor cât şi vieţuitorilor mănăstirii. Pereţii paraclisului sunt pictaţi folosind tehnica al fresco, cu un altar improvizat imediat după incendiul din 31 ianuarie 2008 şi ulterior îmbunătăţit, facând astfel posibilă săvârşirea serviciilor religioase publice necesare oricărui creştin ortodox. Alte două construcţii, una mai veche, situată aproapre de poarta de acces în mănăstire şi o clădire construită recent chiar langă biserica aflată şi aceasta în construcţie, formează complexul de chilii al mănăstirii.
         Ansamblul mănăstiresc este completat de o casă a cărei importanţă majoră e dată de vechimea acesteia, fiind singura construcţie din aşezământul monahal rămasă în picioare încă din perioada interbelică, renovată şi extinsă de-alungul timpului, care astăzi adăposteşte: trapeza (sala de mese), bucătăria, cămările şi cuptorul de pâine. Alte două clădiri deservesc gospodăria anexă a mănăstirii. Clopotniţa, construită din lemn şi susţinută de un schelet metalic, este amplasată în partea de est a mănăstirii la câţiva paşi de o cruce de metal ce atrage privirea pelerinului încă de la poarta de acces în mănăstire, poartă situată la polul opus. Înălţimea crucii este de 26 de metri, construită la 1264 metri deasupra nivelului mării.
         La mănăstire se poate ajunge din Bacău pe drumul spre Moineşti, de la intrarea în Moineşti urmaţi drumul spre Zemeş, continuaţi 2-3 km spre Bolătău, apoi la prima intersecţie cu troiţă spre stânga, urcaţi până la mănăstire pe drumul petrolier principal 12 km. Condiţiile de drum sunt precare şi variază puternic în funcţie de condiţiile atmosferice, este recomandat autoturism de teren.